7 گام برای تبدیل شدن به فردی منظم

انضباط شخصی

چگونه تبدیل به فردی منظم شویم؟

انضباط فردی دارای یک سری اصول است که باید این اصول را به طور کامل رعایت کرد. این اصول عبارتند از:

  • خواب
  • تغذیه
  • ورزش
  • تفکر

اصل های فوق به ظاهر ساده هستند اما ما آنها را رعایت نمی کنیم.

اگر می خواهید فردی یا چیزی که میخوای شوی باید زندگیت را از آن پر کنی.

اگر می‌خواهید فردی منضبط شوی باید دور و اطرافتان را از افراد و اطلاعاتی که  با انضباط فردی مرتبط هستند پر کنی.

انضباط فردی یعنی تسلط بر خود، توانایی کنترل احساسات و غلبه بر وسوسه ها

باید گفت که انضباط فردی به اصول اخلاقی برمی‌گردد که هرکس برای خود تعیین می کند. در  واقع انضباط فردی مجموعه‌ای از رفتار هاست که فرد تحت هر شرایطی از آن پیروی می کند تا به هدف خود برسد.

 داشتن انضباط فردی به شما کمک می کند تا به وسوسه های درون توجه نکنید و کاری را انجام دهید که فکر می کنید درست است تا رویاهایتان را جامه عمل بپوشانید. اما این کار نیاز به تقویت اراده و مدیریت رفتارها دارد.

باید توجه داشت که امکان خطا برای هر انسانی وجود دارد پس باید الگوی رفتاری را بر اساس سطح انرژی فرد تعیین کرد، تا پس از ناتوانی در انجام آن، نارضایتی از زندگی ایجاد نشود.

7 گام تبدیل شدن فردی موفق
7 گام تبدیل شدن فردی موفق

ما در این مقاله 7 گام موثر برای تبدیل شده به فردی منظم را به شما ارائه می کنیم

گام اول: مشخص کردن هدف

اولین گام برای منظم شدن در زندگی فردی مشخص کردن هدف است.

اگر در زندگی هدفی داشته باشید که تمام انگیزه شما را جذب کند می توانید خواب، تغذیه،  تفکر و ورزش خود را که از اصول موفقیت هستند متناسب با هدفی که دارید به صورت منظم پیش ببرید.

 طبق تحقیقات ۸۰ درصد موفقیت افراد به اهداف آنها بستگی دارد.  نویسنده و سخنران معروف کانادایی (برایان تریسی) ‌می گوید موفقیت به معنای داشتن هدف و تلاش برای رسیدن به آن است.

داشتن هدف در زندگی با ایجاد انگیزه و تمرکز برای انجام یک کار باعث سازماندهی زندگی ما میشود.  باید توجه داشت که هدف باید قابل دستیابی باشد و به روشنی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

گام دوم: داشتن برنامه ریزی

برای رسیدن به نظم فردی به آن  اهداف بلند مدتی که داریم لازم است که برخی از کارها را به صورت روزانه پیگیری کنیم.

 در برنامه ریزی باید به دو اصل مهم دقت داشت: 

اول اینکه برنامه را باید طبق اصول منظم و توانایی یک فرد چید.

دوم اینکه باید نسبت به اجرای برنامه تعهد داشته باشیم و حتماً باید انگیزه‌ای برای انجام آن قرار داده شود.

یک برنامه ریزی خوب باید تمام موارد را شامل شود مثل زمان خواب و بیداری، تمرکز بر تنفس، گذراندن وقت در کنار نزدیکان، زمان های آزاد و موارد دیگری که برای هر فردی متفاوت است.

نکته: عوض کردن برنامه راه رسیدن به هدف و موفقیت را دشوار می سازد.

گام سوم: تمرین و پیگیری

بیایید و برای تمرین هم که شده، یک  هدف موقتی ایجاد کنید. این هدف موقتی ثباتی برای رسیدن به هدف بلند مدت را ایجاد میکند و بهتر است برای رسیدن به هدف، اول از تمرین‌های کوچک شروع کرد و باید حتماً حمایت، تعصب، اشتیاق و غرور شما هم پشت این کارها باشد.  اگر چنین شود بعد از مدتی خواهید دید که ذوق درونی به خودی خود انگیزه ای برای ادامه کار می شود و شما را به هدف می رساند.

رسیدن به هدف، به شما یک شخصیت جدید، حس اقدام عزت نفس و افتخار هدیه می دهد.

گام چهارم: قدردانی از خود

قدردانی از خود یعنی چه؟

یعنی حتی اگر کار کوچکی انجام دادید تا شما را یک قدم به هدفتان نزدیک کند بسیار عالی است و باید خود را تشویق کنید و برای خود جشن بگیرید جشن گرفتن نوعی ابراز تشکر است و موجب درونی سازی موفقیت ها می شود.

با جشن گرفتن و شادی کردن، به خود یادآوری خواهید کرد که تا اینجا راه را درست طی کرده اید و به هدفتان نزدیک تر شده اید و انرژی می گیرید.

فرق شما که شادی می کنید با کسی که تنها با سختی کار را  ادامه می‌دهد در این است که شما با موفقیت به هدف می رسید اما آن فرد ممکن است در میانه راه ضعیف شود و یا حتی از تلاش دست بردارد زیرا به عقب نگاه می کند تنها روزهای سختی را به خاطر می آورد که به سختی کار کرده و هیچ خاطره یا زمان شادی را در گذشته نداشته است تا با یادآوری آن انرژی دوباره بگیرد و بتواند به راه رسیدن به هدفش ادامه دهد.

 نکته: شاید قدردانی امری ضروری در نظر گرفته شود اما باید توجه داشت که در قدردانی از خود انرژی های مثبتی وجود دارد که تاثیر آن قابل لمس نیست تشریق همیشه دارای نتیجه مثبت بوده است.

گام پنجم: تقلید از افراد منضبط

یک ضرب المثل معروف وجود دارد که می‌گوید: اگر با ماه نشینی ماه شوی با دیگ نشینی سیاه شوی

همنشینی با یک شخص، ناخودآگاه در فرد تاثیر میگذارد.  اگر ما با یک فرد منضبط همنشین شویم یا اگر تمام الگوهای رفتاری آن را تقلید کنیم شادی حاصل از رسیدن به موفقیت او در ما هم تاثیر می گذارد و باعث می شود تا ما هم مانند او تلاش کنیم و به موفقیت برسم. باید فردی که فصد تقلید از او را داریم شایستگی های لازم را داشته باشد و این را از توجه به عادت های رفتاری و رابطه او با دیگران، نظم در کارهایش و چگونگی مواجه با مشکلات را می توان دریافت.

گام ششم: مسئولیت پذیری

بعد از طی مراحل قبلی و پذیرش کارها و تبدیل برنامه ها، به مرحله مسئولیت پذیری میرسیم که بعد روانی انضباط فردی محسوب می شود و از بقیه بخش ها پررنگ تر است.

مسئولیت پذیری راه درست را به ما نشان می دهد و باعث می شود تا ما از انجام کارها سرباز نزنیم برای رسیدن به هدف باید  خوددار بود و پذیرفت که برای رسیدن به هدف حتماً باید مسئولیت هایی را پذیرفت و آنها را هدفمندانه به سرانجام رساند.

 نکته: در این مرحله بدقولی و زیر پا گذاشتن اهداف ما را با چالش و سرزنش ها روبرو می کند.

گام هفتم: داشتن پشتکار و شخصیتی تعریف شده

برای به وجود آمدن یک شخصیت خودساخته و کنترل شده که وقتی با مسائل و مشکلات نامساعد روبرو می‌شود بتواند وسوسه نشود و نظم شخصی را ترک نکند باید حتماً مطالعه و تمرین داشت و اعمال و افکار را باهم هماهنگ کرد.

بعد از هر کاری باید یک برآوردی از عملکردها انجام شود و دید که چه قسمت هایی نیاز به تلاش بیشتر دارد.

 نکته: ویژگی های فردی هر شخص زمانی آشکار می‌شود که در سختی قرار می‌گیرد. برای انجام هر کاری از جمله انضباط فردی باید شجاعت مقابله ‌با ترس های خود را داشته باشیم.

اگر از موقعیتی میترسیم باید با آن روبرو شد و به صورت مستقیم با آن مقابله کرد فرار از آن اشتباهی بزرگ است هرگاه با وجود سختی تلاش بیشتری داشته باشیم احساس شادی و خوشحالی بیشتری هم داریم.

 برای افزایش پشتکار باید گفت “من هرگز تسلیم نمی شوم” نباید در این مورد به خود احساس ترحم کنید و کارهای خود را توجیه کنیم.

 

نویسنده: عبدالرضا جهانگیری

منبع: فرهنگ الکترونیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام

برای گفتگو در WhatsApp روی یکی از نمایندگان ما در زیر کلیک کنید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟