خبرگی فردی

0
(0)

منظور از خبرگی چیست؟

خبرگی ممکن است حاکی از به دست آوردن سلطه بر مردم باشد. اما این مفهوم می تواند به معنای سطح خاصی از خبرگی باشد. مثلاَ یک استاد کار خبره بر سفالگری یا بافندگی تسلط پیدا نمی کند.

افراد دارای سطح بالایی از خبرگی فردی قادرند آن نتایجی را که برای آنان از عمیق ترین اهمیت ها برخوردار است، همواره تحقق بخشند.

در تکمیل گفته بالا باید گفت آنان همانطور که یک نقاش به یک اثر هنری نزدیک می شود، با زندگی خود برخورد می کنند. آنان با متعهد ماندن به یادگیری در طول حیات خود به این مهم عمل می کنند.

خبرگی فردی عبارت است از راه روش تویر دایمی پنداره شخصی مان و عمق بخشیدن به آن، تمرکز بر انرژی هایمان، افزایش شکیبایی مان و دیدن واقعیت به طور عینی.

به این ترتیب این سنگ بنای اصلی سازمان یادگیرنده محسوب می شود؛ شالوده معنوی سازمان یادگیرنده. تعهد یک سازمان به یادگیری به اندازۀ تعهد و قابلیت آن سازمان نیست.  ریشه های این راه و روش در سنت های معنوی شرق و سکولار غرب قرار دارد.

Individual expertise

اما با کمال تعجب، معدودی از سازمان ها رشد کارکنانشان را با این روش ترغیب می کنند.این امر به منابع وسیع دست نخورده منجر می شود.

ویلیام جی اوبرین مدیر ارشد اجرایی سابق بیمۀ هانور می گوید: مردم به صورت افرادی زیرک، تحصیل کرده، سرزنده، پر از انرژی و اشتیاق برای ایجاد یک تفاوت وارد کسب و کار می شوند، تعداد معدودی از آنها در مسیر کاری خود به سزعت پیش می روند و بقیه وقت خود در تعطیلات آخر هفته صرف می کنند.آنان تعهد، حس ماموریت و هیجانی را که با آنها دوران کاری خود را آغاز کزده بودند، از دست می دهند. ما مقداری از انرژی لعنتی شان را میگیریم و تقریباُ از سز زندگی شان هیچ نصیبی نمیبریم.

و شگفت انگیز است که تعداد کمی از افراد بزرگسال برای رشد خبرگی فردی خود با جدیت کار می کنند.

زمانی که از بیشتر افراد بزرگسال می پرسید که از زندگی خود چه می خواهید، غالب آنان اول دربارۀ آنچه مایلند از شرش خلاص شوند صحبت می کنند. آنان می گویند: مثلا من دوست دارم مادر زنم از کنار من برود یا من دلم می خواهد که دردهای کمر و پشتم خوب شوند.

برعکس، راه و روش خبرگی فردی یا روشن ساختن آنچه واقعاَ برایمان مهم است آغاز می شود. اینکه زندگی حودمان را صرف رفیع ترین بلندپروازی هایمان بکنیم.

در اینجا نهایت توجه و علاقه من به پیوندها بین یادگیری شخصی و یادگیری سازمانی، به تعهدات متقابل بین فرد و سازمان و نیز حال و هوای خاص یک موسسۀ متشکل از یادگیرندگان معطوف است.

 

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. شمارش آرا: 0

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

ارتباط با  واتساپ چت فرهنگ الکترونیک

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟