سرمایه گذاری در استارتاپ از چه روشهایی امکان پذیر است؟

سرمایه گذاری در استارتاپ
زمان مطالعه: 4 دقیقه
0
(0)

سرمایه گذاری در استارتاپ

در مسیر ایجاد کسب وکارهای نوپا، سرمایه گذاری برای ایجاد و رشد مجموعه نقش مهی دارد. با گرفتن وام های بانکی که برای مقاصد کارآفرینی اعطا می شود، ممکن است مقداری از سرمایه لازم را به دست آورید. اما در استارتاپ ها باید بعد از طراحی مدل کسب وکار در زمینه تجاری سازی، کسب وکار به دنبال جذب سرمایه گذار باشید.سرمایه گذاری در استارتاپ مهمترین بخش تشکیل استارتاپ است.

پیدا کردن سرمایه گذار امکان مالی خوبی را فراهم می نماید زیرا بدون نیاز به باز پرداخت سرمایه در زمان مشخص (بازپرداخت وام) شما به وجه دریافتی می رسید و البته سرمایه گذار نیز انتظار پس گرفتن پول را دارد. اما مهم این است که در همکاری و مشارکت با سرمایه گذاران ممکن است بخشی از کسب و کار را در کنترل و مدیریت آنها قرار دهید. این نوع را سرمایه گذاری از طریق مالکیت سهام مشاغل کوچک می گویند.
در کسب و کارهای نوپا درآمریکا، اکوسیستم قوی برای رشد و ظهور استارتاپ ها وجود دارد.

در این اکوسیستم کارآفرینی ویژگی های زیر وجود دارد:

1.قوانین راحت برای کار آفرینان
2.محدودیت کم برای ثبت ایده های نو
3.سرعت بالا در جذب منابع مالی
4.متقاعد کردن راحت شرکت های سرمایه گذار در زمینه فناوری جدید

حمایت قانونی از کار آفرینی

در اکوسیستم کارآفرینی محیطی پیوسته از کارآفرینان وسرمایه گذاران تشکیل شده است. که در آین بستر فراهم شده سرمایه گذاران با رعایت قوانین مکتوب به برقرای ارتباط با کارآفرینان می پردازند. یک استارتاپ باید از روزهای آغازین شروع فعالیتش به فکر جذب سرمایه باشد. انواع متفاوت سرمایه گذار از سرمایه ای که برای ایجاد وکشت ایده تا تا شرکت های سرمایه گذاری vc در کنار کسب وکارهای نوپا هستند وآنها را حمایت های مالی ومدیریتی می دهند.

نحوه ومراحل سرمایه گذاری در استارتاپ

مرحله نخست جذب سرمایه گذار در مرحله کشت ایده هست.

برای این مرحله سرمایه گذار با جستجوی اینترنتی یا محلی می توان پیدا نمود. نحوه انجام این کار به روشی است که سرمایه گذار بخشی از قوانین موجود در بازار، بخشی از سهام شرکت را خریداری می نمایدوبرای موارد زیر هزینه می شود: تحقیقات بازار، توسعه محصولات، جست وجوی مشتریان، کشف بازار، استخراج مدل نهایی کسب وکارو پوشش هزینه ها و پرداخت حقوق ومزایای کارکنان. در این نوع از سرمایه گذاری شرکت های نوپا، سرمایه گذار در تمام سود وزیان شرکت سهیم وریسک های ان را نیز سهیم می شود.

 فرشتگان سرمایه گذار

پس از این که سرمایه گذاری در مرحله کشت انجام شد وکسب وکار شروع به فعالیت نمود مرحله بعدی سرمایه گذاری را باید انجام داد.
در این مرحله فرشتگان سرمایه گذار (angeles) وارد عرصه کسب وکارهای نوپا می شوند و این مجمع فرشته از کارآفرینان برتر و بزرگتر یا جمع مدیران بازنشسته تشکیل می شود. این حامیان سرمایه گذار افراد شناخته شده و در راس صنایع هستند که در تشکیلاتی مثل انجمن ها یا اتحادیه ها به دیگران کمک می نمایند.
سرمایه ای اعطا شده در این مرحله توسط حامیان هزینه های کسب وکار را تا 18 ماه تامین می نماید که این مقدار هزینه برای ساخت محصول نهایی وپیشرفت وارتقای تیم کاری استفاده می شود.

مرحله سوم: سرمایه گذاران ریسک پذیر

بعد از سرمایه گذاری که توسط انجمن حامیان کسب وکارها داده می شود. نوبت به ریسک پذیرها می رسد. اینها دیگر مانند حامیان انجمن وگروهی نیستند، بلکه اشخاصی هستند که به صورت شخصی، روی استارتاپ ها سرمایه گذاری می کنند. این ها شرکت های سرمایه گذار هستند. این نوع از شرکت ها برای کسب وکار سرمایه را آماده می نمایند وامکانات مدیریتی ومشاورهای نیز به آنها می دهند.

کسب و کارهای نوپا باید برای پیدا کردن سرمایه گذار اقداماتی را انجام دهند:

1. طرح تجاری خود را قبل از یافتن سرمایه گذار بنویسید و مکتوب کنید
طرح تجاری باید شرح کلی شرکت باشد. اهداف بازار هدف را بررسی نمایید. همچنین طرح تجاری شامل شرح لازم برای مقدار سرمایه مورد نیاز برای تمام فعالیتهای شرکت باشد. در ضمن برنامه بازپرداخت سرمایه را باید شرح داد.

2. هدف در انتخاب چه نوع سرمایه گذاری دارید؟
در انتخاب اینکه شما چه سرمایه گذاری لازم دارید طرح کسب وکارتان مشخص کننده است.اگر شما برای خرید تجهیزات کسب وکارتان نیاز به وام تجاری دارید پس باید به دنبال وام بروید.

3. اگر نیاز دارید شخصی یا شرکتی برای شما سرمایه گذاری نماید ودر سوددهی آینده کسب وکار با شما شریک شود.

دو روش رایج ترین نوع سرمایه گذاری ست. باید در طرح تجاری مکتوب برای پذیرش سرمایه مشاوره بگیرید و بعد از دریافت روش بازپرداخت را تعیین نمایید.

4. با افراد و مدیران کسب وکاری که به تجارت شما علاقمندند بپیوندید.
برای شروع قادر هستید با اتحادیه های تجاری ومدیران حرفه ای صنعت ارتباط برقرار کنید ودر یافتن سرمایه مناسب از آنها کمک بگیرید.

اکوسیستم استارتاپی در ایران چگونه است؟

اگر با فضای استارتاپی ایران، آشنایی کامل دارید که افراد وگرو هایی مختلفی مثل سرمایه گذاران حامی یا فرشته وسرمایه گذاران خطر پذیر ودولت وشتابدهنده های مختلف در آن نقش دارند. این ها فعالان حوزه استارتاپی در ایران بوده ومهمترین اجزای اکوسیستم کارآفرینی ایران هستند. ما در ایران کسب وکارهای کوچک زیادی را دارا هستیم که در این اکوسیستم کارآفرینی حضور ندارند اما در حال فعالیت هستند.

سرمایه گذاری خطر پذیر چیست؟

در این شیوه از سرمایه گذاری با استفاده از پول نقد به کسب وکار رونق داده می شود واین مخصوص استارتاپ هایی است که از منابع دیگر نمی توانند جذب سرمایه داشته باشند واین از طرف موسسات مالی وبانک های سرمایه گذاری داده می شود. این شیوه تامین مالی وافزایش سرمایه در بین شرکت هایی که سابقه عملیاتی محدود دارند رایج و مناسب است.

نکات وقوانینی که در قرار داد سرمایه گذاری مطرح می گردد بسیار مهم هستند وبرخی از آنها عبارتند از:

1.ارکان یک قرارداد سرمایه گذاری
2.اولویت های یک قرار داد سرمایه گذاری
3.مدل های سرمایه گذاری در کسب وکارهای نوپا

بررسی چارچوب قرارداد در هنگام سرمایه گذاری در استارتاپ

در زمینه سرمایه گذاری کسب وکار دانش در زمینه های حقوقی ومالی ضروری است زیرا سوددهی وپیشرفت را به همراه دارد.
شرایط مهم حقوقی در قرارداده ای سرمایه گذاری چیست؟
1. شرط جلوگیری از رقیق شدن سهام
2. نکات مالیاتی کسب وکار
3. حقوق مادی ومعنوی در حیطه سرمایه گذاری
4. انتخاب داور وحکم مورد اعتماد واجد الشرایط

اهمیت نوشتن قرارداد برای سرمایه گذاری در استارتاپ

نوشتن قرار داد همیشه در همه کارها نشان دهنده توافق طرفین بر اصول لازم ومابین طرفین می باشد. وپایبندی آن وظیفه هر دو طرف قرار داد می باشد. در همکاری شرکت ها سرمایه گذار یا به طور کلی سرمایه گذاران وکسب وکارهای نوپا داشتن قرارداد مهمترین کار وتوافق جدایی ناپذیر بین طرفین است. قراردادها تضمینی برای عدم بروز دعواهای مالی است.

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. شمارش آرا: 0

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.