9 راه برای بهبود مهارت های توسعه فردی

9 راه برای بهبود مهارت های توسعه فردی

بهبود مهارت های توسعه فردی می تواند به بلوغ، موفقیت و رضایت شما از زندگی کمک کند. بسیاری از افراد مهارت های توسعه فردی را در طول زندگی فرا می گیرند تا بهتر به اهداف خود برسند و زندگی بهتری داشته باشند. آنها این کار را از طریق آموزش، مشاوره با مربی، خودیاری و … انجام می دهند. در این مقاله برخی از مهارت های توسعه فردی را بیان خواهیم کرد.

 

مهارت های توسعه فردی چیست ؟

مهارت های توسعه فردی خصوصیات و توانایی هایی هستند که به شما کمک می کنند تا هم به صورت شخصی و هم از نظر حرفه ای رشد کنید. بهبود مهارت های توسعه فردی می تواند به شما در به حداکثر رساندن پتانسیل شما کمک کند. این روند همچنین به عنوان بهبود فردی یا رشد شخصی نیز شناخته شده است.

شما می توانید از مهارت های توسعه فردی برای مقاصد زیر استفاده کنید:

رسیدن به اهداف

پیشرفت در حرفه خود

نقاط قوت و استعداد های خود را بهبود بخشید

خود بهتری بسازید

به آرزوهایتان برسید

 

نمونه هایی از مهارت های توسعه فردی

مهارت های توسعه فردی می تواند ویژگی ها و خصوصیاتی باشد که از قبل دارید یا خصوصیاتی که می توانید از طریق آموزش و مشاوره به دست آورید. افراد بسته به اهداف خود، مهارت های مختلف بهبود فردی را فرا می گیرند. اما در اینجا ما مهارت هایی که همه افراد در جهت بهبود توسعه فردی باید داشته باشند را ذکر می کنیم.

ارتباطات

بین فردی

سازمانی

حل مسئله

اعتماد به نفس

تطبیق پذیری

تمامیت

اخلاق کاری

رهبری

 

 

ارتباطات

ارتباطات شامل توانایی شما برای صحبت ، نوشتن و گوش دادن است. با این مهارت ها می توانید درک کنید که دیگران چه می گویند و چه احساسی دارند و همچنین ایده ها و احساسات خود را منتقل کنید. ارتباطات خود می تواند استفاده از لحنی مثبت، مناسب با موقعیت و اوضاع، به وضوح و با اطمینان باشد.

 

بین فردی

مهارت های بین فردی به مهارت ارتباط با افراد و مهارت های اجتماعی نیز گفته می شود. مهارت های بین فردی رفتار های کلامی و غیر کلامی و واکنش های متقابل با افراد دیگر است. مهارت بین فردی بر توانایی شما در ایجاد روابط، برداشت بهتر از دیگران در موقعیت های اجتماعی تاثیر می گذارد.

 

سازمانی

مهارت های سازمانی شامل مرتب بودن فضای فیزیکی و دیجیتال و همچنین توانایی شما در برنامه ریزی و اولویت بندی است. سازماندهی خوب می تواند به صرفه جویی در زمان، ارتباطات مثبت تر و بهبود کارایی افراد کمک کند.

 

 

حل مسئله

مهارت توسعه فردی، حل مسئله توانایی شما برای مقابله با شرایط چالش برانگیز یا دشوار را نشان می دهد. کسانی که مهارت حل مسئله را دارند، در هنگام مواجهه با موانع آرام هستند و تمام گزینه های خود را برای یافتن بهترین راه حل ارزیابی می کنند.

 

 

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یعنی اعتقاد به توانایی ها، اقدامات و تصمیمات خود، اگر اعتماد به نفس دارید، احتمالا به دنبال اهداف بلند پروازانه هستید، چیز های جدید را امتحان می کند و راه های مختلف را برای رسیدن به موفقیت در نظر می گیرید.

 

 

تطبیق پذیری

تطبیق پذیری یا سازگاری، توانایی شما برای تطبیق سریع و آسان با چیز های جدید است. افرادی که به خوبی تغییر می کنند اغلب با شخصیت های متنوعی همراه می شوند و در هر محیطی شکوفا می شوند. این افراد می توانند در شرایط غافلگیر کننده آرام باشند.

 

 

یکی از مهارت های توسعه فردی تمامیت است

مردم تمایل دارند به کسانی که صادق هستند و در کنار ارزش های خود ایستاده اند اعتماد کنند. صداقت به معنای انجام درست و گفتن حقیقت است، حتی اگر این چیزی نیست که طرف مقابل می خواهد بشنود. داشتن یکپارچگی می تواند منجر به شهرت خوب و فرصت هایی برای پیشرفت شود.

 

اخلاق کاری

اخلاق کاری نه تنها کار سخت، بلکه قابلیت اطمینان، مسئولیت، کیفیت، عزم و انضباط را نیز شامل می شود. افرادی که اخلاق شغلی خوبی دارند ، تمایل دارند که مولد و دارای نگرش مثبت باشند.

 

رهبری

رهبری توانایی هدایت مردم است. رهبران خوب می توانند به دیگران انگیزه دهند و به آنها در رسیدن به یک هدف مشترک کمک کنند. آنها اعتماد به نفس ایجاد می کنند و روحیه افراد را بهبود می بخشند.

 

چگونه مهارت های توسعه فردی را در خود بهبود بخشیم ؟

چگونه مهارت های توسعه فردی را در خود بهبود بخشیم

 

ما می توانید مهارت های توسعه فردی را در خود با شرکت در کلاس ها، یادگیری از افراد، به دست آوردن استعداد های جدید و بهبود مهارت های موجود ارتقاء دهیم. برای بهبود مهارت های توسعه فردی، دستورالعمل های زیر را دنبال کنید :

بر ترس های خود غلبه کنید. ترس می تواند از رشد و پیشرفت شما جلوگیری کند. به عنوان مثال اگر از صحبت کردن در اجتماعات می ترسید، در کلاس هایی شرکت کنید که به شما کمک می کند سخنران خوبی شوید. اگر از تصمیم گیری می ترسید و نمی توانید به تصمیمات خود اعتماد کنید، یک مربی پیدا کنید که می تواند در تصمیم گیری بهتر و ایجاد اعتماد به نفس به شما کمک کند. با امتحان کردن کار های سخت، رشد می کنید و بیشتر یاد می گیرید. اگر خجالتی هستید، سعی کنید مکالمه را شروع کنید یا با افراد جدید ارتباط برقرار کنید.

مطالعه کنید. مطالعه دانش و دایره واژگان ما را گسترش می دهد و ما را آگاه می سازد. این کار ذهن ما را تحریک می کند و می تواند مهارت های تفکر انتقادی ما را بهبود بخشد. سعی کنید حداقل یک مقاله آموزشی در روز یا یک کتاب در ماه مطالعه کنید.

چیز جدیدی یاد بگیرید. مهارت ها یا موضوعات جدیدی بیاموزید. یا خودتان این کار را به تنهایی انجام دهید و یا در کلاسی ثبت نام کنید. به عنوان مثال می توانید دوره هایی برای یادگیری یک زبان جدید انتخاب کنید و در آن شرکت کنید. در وبینار های مختلف شرکت کنید. کار های بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که به بهبود مهارت های توسعه فردی شما کمک می کند، فقط کافی است که بخواهید.

9 راه برای بهبود مهارت های توسعه شخصی شما

×

سلام

برای گفتگو در WhatsApp روی یکی از نمایندگان ما در زیر کلیک کنید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟