10 قدم برای برگزاری وبینار جذاب

10 قدم برای برگزاری یک وبینار جذاب

وبینار های منابع قابل توجهی برای یادگیری هستند. وبینار مخاطبین جدیدی را به شما متصل می کند و این امکان را به شما می دهد در سطح شخصی تری با افراد و فراگیران خود ارتباط برقرار کنید و اطلاعات ارزشمندی را به اشتراک بگذارید.

با وجود تمام مزایایی که وبینار ها دارند، اجرای آن نیز آسان تر از چیزی است که در مورد آن گفته می شود. برنامه ریزی، تبلیغ وبینار، راه اندازی و … کار بسیار ساده ای است. شما فکر می کنید سخت و خسته کننده است. اصلا نیاز نیست نگران نحوه برگزاری وبینار و یا کلاس های آنلاین باشید، من در این مقاله می خواهم به شما کمک کنم تا یک برنامه ریزی خوب و یک اجرای عالی داشته باشید و بدون هیچ مشکلی وبینار خود را به پایان برسانید.

در این مقاله من در مورد همه چیزهایی که باید در مورد وبینار و نحوه آموزش بدانید، توضیح می دهم تا بتوانید به راحتی اولین وبینار و وبینار های بعدی خود را برگزار کنید. .

 

چرا یک کلاس آنلاین و یا وبینار برگزار می شود ؟

این که آیا شما می خواهید یک دوره آموزشی برای افراد زیادی برگزار کنید و یا در داخل شرکت یا سازمان خود برای کارکنان صحبت کنید، می تواند مهارتی با ارزش و دارای مزایای زیادی برای شما، کارکنان و مخاطبین شما باشد. وبینار ها حامل محتوای ارزشمند هستند که امروزه طرافداران زیادی پیدا کرده اند.

یکی از مزیت هایی که چرا کلاس ها به صورت آنلاین و یا چرا وبینار برگزار می شود، این است که هزینه های شما و مخاطبین را کاهش می دهد. برای برگزاری کلاس یا سمینار شما باید هزینه های زیادی از جمله هزینه مکان، رفت و آمد و … را پرداخت کنید. اما وبینار این هزینه ها را کاهش می دهد. مخاطبین شما می توانند از هر جایی و از طریق تلفن همراه خود در وبینار شما شرکت کنند و از تمام مزایای برگزاری جلسات به صورت حضوری بهره مند شوند، با این تفاوت که هزینه خیلی کمتری پرداخت کرده اند.

دسترسی به فراگیرانی که در شهر های دور زندگی می کنند، بسیار چالش برانگیز است. با این حال برگزاری وبینار راه قدرتمندی برای برقراری ارتباط با آنها است. حتی شما می توانید از وبینار برای برقراری ارتباط با مشتریان خود نیز استفاده کنید و کسب و کار خود را رونق بخشید.

 

 

نحوه برگزاری وبینار یا کلاس آنلاین

 

 1. یک نرم افزار برای برگزاری وبینار تهیه کنید

برای اجرای یک وبینار جذاب، به یک نرم افزار برای برگزاری وبینار نیاز دارید. نرم افزار های زیادی هستند که امکان برگزاری وبینار و کلاس آنلاین  را برای شما فراهم کرده اند. فقط باید یک نرم افزار پیدا کنید که مناسب نیاز های شما باشد. برای مثال تعداد مخاطبین شما، نیاز های آنها، تجربه کاربری خوب و غیره چیز هایی هستند که می توانید در انتخاب نرم افزار وبینار مد نظر داشته باشید.

همچنین می توانید از یک سیستم مدیریت یادگیری (lms) نیز استفاده کنید. اگر در این مورد و در مورد دیگر نرم افزار ها تحقیق کنید، نرم افزار های خوبی پیدا خواهید کرد.

 

 1. موضوع خود را انتخاب کنید

ممکن است این مرحله برای برگزاری وبینار، ساده به نظر برسد، اما می تواند پیچیده تر از آنچه فکر می کنید باشد. برای اطمینان از این که توانسته اید حداکثر مشارکت کننده را جذب کنید، باید موضوع را طوری انتخاب کنید که مخاطبین را جذب کند. به ویژه اگر این وبینار، وبیناری نیست که مشارکت کننده ها اجبارا در آن شرکت می کنند. در حقیقت موضوع وبینار بخش مهمی از بازاریابی است.

برای این که بهترین موضوع را انتخاب کنید، پیشنهاد می کنم به نظرات مخاطبین خود توجه کنید. به عنوان مثال می توانید وبینار هایی که قبلا مرتبط با موضوع شما برگزار شده اند را ببینید و نظرات مخاطبین در مورد وبینار را بخوانید. همچنین می توانید با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و یک لیست از موضوعات فراهم کنید.

حتی اگر نمی دانید مخاطبین به چه موضوعاتی بیشتر علاقه دارند، نیز توصیه من این است که به انجمن های مربوطه رفته و یا فروم ها را بررسی کنید. ببینید کاربران در چه موضوعاتی بیشتر مشکل دارند و نیاز است که به آنها آموزش داده شد.

 

 

 1. تدارکات لازم را فراهم آورید

برگزاری یک وبینار موفق شامل فراهم آوردن تدارکات لازم نیز می شود.

کار های زیادی وجود دارد که قبل از برگزاری وبینار باید انجام دهید. یکی از این تدارکات انتخاب زمان مناسب برای برگزاری وبینار است. مقاله های زیادی در مورد بهترین زمان برای برگزاری وبینار وجود دارد که می توانید مطالعه کنید تا بهترین زمان را برای برگزاری وبینار انتخاب کنید. من نیز به این مقاله ها نگاهی انداختم و متوجه شدم که وبینار هایی که در طول هفته و در ساعت بیکاری مخاطبین برگزار می شود، عملکرد بهتری دارد.

اگر مخاطبین خود را می شناسید و می دانید چه زمانی در روز و در هفته، وقت آزادتری دارند، می توانید وبینار را در آن روز برگزار کنید. در مورد مدت زمان برگزاری وبینار نیز باید از قبل تحقیق کنید. برای مثال اگر وبینار شما خیلی کوتاه باشد ممکن است فراگیران احساس کنند که وبینار ارزش زیادی ندارد. اما اگر خیلی طولانی باشد، ممکن است خسته کننده بوده و باعث شود که کاربران وبینار را ترک کنند. شما باید مدت زمان وبینار خود را با دقت انتخاب کنید. من دوباره در مورد این موضوع نیز تحقیق کردم و متوجه شدم بهترین مدت زمان برای برگزاری وبینار، 45 دقیقا است. اما باز هم این زمان به موضوع شما بستگی دارد و بر عهده شماست که بهترین زمان را برای مخاطبین خود انتخاب کنید.

 

اگر می خواهیدوبینار خود را به صورت کاملا حرفه ای برگزاری کنید، پیشنهاد میکنم دوره آموزش برگزاری وبینار و کلاس های آنلاین را حتما ببینید.

 

 1. مطالب خود را از قبل آماده کنید

اکنون که ابزار، موضوع و زمان وبینار را مشخص کرده اید، وقت آن است که محتوای خود را آماده کنید.

قبل از این که تکه تکه محتوا را در کنار هم قرار دهید، ابتدا باید دقیقا بدانید می خواهید در مورد چه موضوعاتی صحبت کنید. یک طرح کلی از عناوین داخلی وبینار تهیه کنید. این کار به شما کمک می کند که ساختار وبینار را به خوبی آماده کنید و یک جلسه آموزشی با نتیجه خوب برگزار کنید.

پس از این کار می تواند در مورد محتوای واقعی وبینار تحقیق کنید. در اینجا چند نکته را ذکر می کنم که به تولید محتوای وبینار کمک زیادی می کند:

 • در ابتدای وبینار از مخاطبین خود استقبال کنید و به ان ها بگویید که برای شما ارزشمند هستند. همچنین در مورد خود نیز توضیح دهید.
 • سر فصل کلی وبینار را به مخاطب ارائه دهید تا دید کلی از موضوعاتی که در وبینار آموزش داده می شود، داشته باشد.
 • متنی که در اسلاید به مخاطب نشان می دهید باید کوتاه باشد و در کنار آن از تصاویر، آمار ها، نمودار ها و سایر رسانه ها استفاده شود تا محتوا را بهتر انتقال دهد.
 • هر جا که لازم باشد مثال بزنید یا مطالعات موردی را به آن اضافه کنید تا وبینار کاربردی تر شود.
 • در انتها مجددا کلمات کلیدی مهم را بازگو کنید
 • توجه داشته باشید، وبینار یک مرکز بازاریابی و فروش نیست و باید برای مخاطبین کاربردی و آموزشی باشد.
 • از اسلاید برای ارائه مطالب استفاده کنید. اسلاید ها کمک می کنند تا محتوای شما از نظر بصری جذاب تر باشند.

 

 

 1. وبینار خود را با lms ادغام کنید

وقتی که شما از نرم افزار lms یا یادگیری آنلاین استفاده می کند و وبینار نیز بخشی از دوره آموزشی کلی شما است، می توانید نرم افزاری که برای برگزاری وبینار انتخاب کرده اید را با lms ادغام کنید. این کار شما را قادر می سازد:

 • جلسات خود را به خوبی برگزار کنید و وبینار را ضبط کرده و در اختیار کاربران قرار دهید تا در صورت نیاز دانلود کنند.
 • شرکت کنندگان شما قبلا در  lms ثبت نام کرده اند، پس نیاز نیست دوباره در وبینار نیز ثبت نام کنند.
 • بهترین مزیت این کار این است که کارها به بهترین شکل انجام می شود، گزارشات شما بهبود بخشیده می شود و جریان کار را ساده تر می کند و مهم تر از همه این که تنظیم آن فقط 2 دقیقا زمان می برد.

 

 1. تعداد ثبت نام کنندگان را با تبلیغات، افزایش دهید

نحوه برگزاری وبینار بسته به موضوع شما متفاوت است. برای مثال وبیناری که شما برای کارمندان خود برگزار می کنید با وبیناری که برای مشتریان و مخاطبین خود برگزار می کنید، متفاوت است. شما برای این که مشتریان یا مخاطبین در وبینار شما شرکت کنند، باید آن ها را متقاعد کنید. به عنوان مثال در اینجا چند پیشنهاد ویژه وجود دارد که می توانید بسته به نوع مخاطب خود، وبینار را تبلیغ کنید :

 

برگزاری وبینار برای کارمندان

برای برگزاری وبینار در داخل سازمان یا شرکت می توانید تبلیغات مربوط به وبینار را از طریق LMS انجام دهید و یا یک ایمیل راه اندازی کنید که حاوی لینک ثبت نام وبینار است و آن را برای کارمندان خود ارسال کنید. این کار راهی ساده و آسان برای ثبت نام موثر در وبینار برای همه افراد است. همچنین می توانید در LMS تصاویر بنر مربوط به وبینار را پخش کنید و لینک ثبت نام را نیز در lms قرار دهید.

 

10 قدم برای برگزاری یک وبینار جذاب_برگزاری وبینار برای کارمندان

 

وبینار خارجی

برای برگزاری وبینار های خارج از سازمان با هدف قرار دادن مشتری، اعضای سایت یا مخاطبین هدف، جلب توجه مخاطبین می تواند کمی مشکل باشد. بنابراین ضروری است که از طریق کانال های مختلف تبلیغ کنید و از هر طریق ممکن مخاطبین را پیدا کنید. برای جذب مخاطب در این روش می توانید کار هایی که در زیر ذکر شده است را انجام دهید:

 • یک صفحه فرود یا یک URLمنحصر به فرد برای دوره مورد نظر تنظیم کنید. این کار کمک می کند تا شرکت کننده به راحتی هر جا که آگهی برگزاری وبینار را دید روی آن کلیک کند و به راحتی وارد بخش ثبت نام شده و ثبت نام خود را انجام دهد.
 • دو تا سه ایمیل تبلیغاتی برای مخاطبین خود ارسال کنید و آنها را ترغیب کنید که در وبینار شما شرکت کنند.
 • قبل از برگزاری وبینار، در شبکه های اجتماعی پست های جذاب مربوط به برگزاری وبینار را قرار دهید و سعی کنید مخاطبین را ترغیب کنید. وقتی در حال برگزاری وبینار نیز هستید، تصاویری از وبینار منتشر کنید تا اگر کسی زمان برگزاری وبینار را فراموش کرده باشد، به او یادآوری کنید.
 • در تالار های گفتگو و مکان هایی که احتمال می دهید مخاطبین شما در آنجا حضور داشته باشند، تبلیغ کنید
 • اگر قبلا مخاطبینی داشته اید که در وبینار های موفق شما شرکت کرده اند، حتما به آن مخاطبین اطلاع رسانی کنید
 • این روش ها تنها روش های تبلیغات وبینار نیست. من پیشنهاد می کنم از شبکه های اجتماعی که مخاطبین شما بیشتر در آنها حضور دارند، حتما تبلیغات کنید و تاثیر شبکه های اجتماعی را دست کم نگیرید.

 

اگر می خواهیدوبینار خود را به صورت کاملا حرفه ای برگزاری کنید، پیشنهاد میکنم دوره آموزش برگزاری وبینار و کلاس های آنلاین را حتما ببینید.

 

 

 1. یک وبینار آزمایشی برگزار کنید

بهترین راه برای آماده شده برای برگزاری وبینار، برگزاری یک وبینار به صورت آزمایشی است. این کار به شما این امکان را می دهد تا همه موارد را آزمایش کنید. با این کار مطمئن می شوید که محتوای شما خوب است و همچنین کار های دیگری نیز در هنگام وبینار آزمایشی می توانید انجام دهید :

همه قسمت های وبینار از شروع، به اشتراک گذاری صفحه نمایش خود، دستگاه ها و تجهیزات مانند صدا و تصویر را بررسی کنید و مطمئن شوید که به خوبی کار می کنند.

محتوای خود را تمرین کنید. از خود بپرسید آیا واقعا اسلاید ها پیام را به خوبی منتقل می کنند؟ آیا برای توضیح یک مطلب کوتاه، زمان زیادی صرف می کنم؟ آیا وقت کافی برای گفتن همه چیز دارم؟ آیا آنچه در تبلیغات و معرفی وبینار وعده داده ام را بیان می کنم؟ با انجام این کار محتوای خود را به درستی و در مسیر درست هدایت می کنید.

بررسی صدا : اطمینان حاصل کنید که صدای شما به درستی منتقل می شود و افراد به درستی صدای شما را می شنوند و اگر صدایی در پس زمینه است، آن را از بین ببرید.

 

اگر به کمک کسی نیاز دارید و یا می خواهید شخصی به شما کمک کند و به سوالات مخاطبین پاسخ دهد، اطمینان حاصل کنید که شخص به درستی وظیفه خود را می داند و در طی زمان برگزاری وبینار به خوبی آن را انجام می دهد.

 

 

 1. یادآوری زمان وبینار را فراموش نکنید

پس از این که مخاطبین شما ثبت نام کردند، اجازه ندهید که وبینار شما را فراموش کنند. بسته به نرم افزاری که برای برگزاری وبینار استفاده می کنید، می توانید قبل از شروع وبینار، برای یادآوری جلسه خود، ایمیل هایی برای مخاطبین ارسال کنید. برخی از این نرم افزار ها حتی به شما اجازه می دهند که تاریخ و زمان ارسال ایمیل ها را نیز مشخص کنید. یا اگر از نرم افزار های LMS استفاده می کنید، می توانید به سادگی گزینه مناسب خود را برای یادآوری انتخاب کنید.

 

 

 1. هنگام ضبط مواردی را رعایت کنید

تمام کار های بالا را که انجام دادید، اکنون شما آماده برگزاری وبینار هستید. با این حال در هنگام ضبط نیز باید مواردی را مد نظر داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ مشکلی در هنگام برگزاری وبینار وجود ندارد.

 

اول، فراموش نکنید که وبینار را ضبط کنید. این کار را می توانید به آسانی انجام دهید. در هنگام برگزاری وبینار اصلا عجله نکنید مطمئن شوید که دکمه ضبط وبینار را فشار داده اید. علاوه بر این باید در طی وبینار با فراگیران نیز تعامل داشته باشید. از آن ها بخواهید که اگر سوالی دارند بپرسند و حتما به سوال هایشان پاسخ دهید. این کار کمک می کند تا کاربران بیشتر درگیر شوند و به تعامل تشویق شوند.

بسته به نوع وبیناری که در حال اجرای آن هستید، ایده خوب این است که در پایان وبینار، زمانی برای پاسخ به سوالات مخاطبین در نظر داشته باشید. این باعث می شود که مخاطبین احساس کنند، برای شما ارزشمند هستند و شنیده می شوند.

 

اگر می خواهیدوبینار خود را به صورت کاملا حرفه ای برگزاری کنید، پیشنهاد میکنم دوره آموزش برگزاری وبینار و کلاس های آنلاین را حتما ببینید.

 

 1. بعد از وبینار

امید.وارم همه چیز به درستی پیش رفته باشد، اما کار شما هنوز تمام نشده است. بعد از این که وبینار شما به پایان رسیدن، یک بار به فیلم ضبط شده وبینار نگاه کنید. از خود بپرسید چه کار هایی را به خوبی انجام داده اید؟ چه کار هایی را باید اصلاح کنید و چگونه می توانید دفعه بعد، بهتر عمل کنید؟ این کار این فرصت را به شما میدهد که در وبینار های بعدی بهتر ظاهر شوید و عملکرد بهتری داشته باشید.

در مرحله بعد می توانید فیلم ضبط شده را در سایت خود قرار دهید و مجددا از آن استفاده کنید. همچنین این ویدئو را باید در پروفایل افرادی که در وبینار ثبت نام کرده اند نیز قرار دهید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنند. شاید برخی از افرادی که در وبینار شما ثبت نام کرده اند به دلیلی در وبینار شرکت نکرده باشند، با این کار به راحتی می توانند ویدئو را ببینند. علاوه بر این، این کار باعث رضایت مندی بیشتر مشتریان شما نیز می شود.

 

با استفاده از این راهنمای مفید، شما اکنون آماده هستید تا اولین وبینار خود را برنامه ریزی و برگزار کنید. این کار یک راه عالی برای دستیابی به مخاطبین هدف است. با اجرای این تاکتیک ها، شما حتما وبینار موفقی برگزار خواهید کرد.

 

×

سلام

برای گفتگو در WhatsApp روی یکی از نمایندگان ما در زیر کلیک کنید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟